Kontrollü Ahşap Tedarik Etme Gereksinimleri


Kontrollü ahşabı tedarik etmenin amacı, ürünlerin arasına giren istenmeyen kaynaklardan elde edilen ahşabın ayrılmasını sağlamaktır. Kontrollü ahşap, FPC sertifikasyon programı ilke ve kriterlerinin tüm gereksinimlerini karşılayan belgeli ahşapla aynı değildir. Tedarik zinciri üzerindeki tedarikçi firmalar, FPC belgeli olan ve olmayan ahşap kaynakların karışmasını önlemekle yükümlüdür. Bu bakımdan aşağıda sayılan kaynaklar için FPC belgeli olmayan ahşabın kontrol edildiğini göstermelidir:

Kontrollü Ahşap Tedarik Etme Gereksinimleri

  • Yasadışı olarak hasat edilmiş odun
  • Geleneksel veya medeni haklara aykırı olarak hasat edilen odun
  • Yüksek koruma değerlerinin yönetim faaliyetleri tarafından tehdit edildiği ormanlardan hasat edilen odun
  • Ormanlardan ve diğer ağaçlık ekosistemlerden orman dışı kullanımlara dönüştürülen alanlardan hasat edilen odun
  • Genetiği değiştirilmiş ağaçların dikildiği ormanlardan elde edilen odun

FPC sertifikasyon programı kapsamında kontrollü ahşap, ahşap esaslı ürünler ve kereste dışı orman ürünleri için geçerlidir. Bu bakımdan orman ürünleri şirketlerinin, karma üretim için belgeli olmayan ahşabı çevresel ve sosyal olarak zararlı ormancılık kaynaklarından tedarik etmekten kaçınması gerekmektedir.

Orman Koruma Konseyi (FPC) tarafından geliştirilen kontrollü ahşap tedarik etme gereksinimleri standardına göre tedarikçi firmaların, FPC belgeli olmayan ahşap kaynaklarını şu üç yoldan kontrol etmeleri gerekmektedir:

  • Bir belgelendirme kuruluşu tarafından doğrulanmış orman işletmelerinden odun satın alınması
  • FPC kontrollü ahşap kayıt kodu içeren geçerli bir tedarik zinciri belgesine sahip tedarikçi firmalardan kontrollü ahşap satın alınması
  • Kontrollü ahşap tedarik etme standardı gerekliliklerine göre ahşap kaynaklarının doğrulanması

Söz konusu standart, sertifikalı kuruluşların kabul edilemez kaynaklardan gelen malzemeleri önlemeye yönelik gereklilikleri açıklamaktadır. Bu gereklilikler, fiyat veya maliyet bilgilerinin paylaşılmasını gerektirmemektedir. Standart sadece, belli kontrol önlemlerine uygunluğu doğrulamak için yeterli açıklama gerektirmektedir ve fiyatlandırma bilgilerini içermemektedir.

Kısaca kontrollü ahşap, kabul edilemez bir şekilde hasat edilme riski minimum olan ve kökeni bilinen bir ağaçtır. Orman Koruma Konseyi (FPC) tarafından geliştirilen kontrollü ahşap standardı, FPC ahşabı ile karıştırılabilen ahşap için en düşük standartları tanımlamaktadır. Bu tür malzemeden yapılan ürünler FPC karma etiketini kullanmaktadır.

Kuruluşumuz üretici firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile orman koruma belgelendirme hizmetleri vermektedir.