Kurumsal

Tarafsızlık


Orman Koruma Konseyi (FPC) tarafından geliştirilen orman koruma sertifikasyon programı, üçüncü taraf olarak gerçekleştirilen bağımsız denetimlere dayanmaktadır ve orman yönetimini iyileştirmek için bir teşvik olarak kabul edilmektedir.

Tarafsızlık

Orman sertifikasyonu, orman ürünlerinin sürdürülebilirlik hedefi ile yönetilen belgelendirilmiş arazilerden gelmesini sağlamak için küresel olarak uygulanan, gönüllü bir programdır. Çeşitli orman sertifikasyon programları, farklı sertifika sistemleri ve sertifikasyon süreçleri bulunmaktadır, ancak hepsinin ortak noktası belgelendirme kuruuşlarının tarafsız ve bağımsız hareket etmesidir.

Ormanlar, topluma ekolojik, ekonomik, rekreasyonel, manevi ve estetik değerler kazandırmaktadır. Aynı zamanda temiz hava ve su, vahşi yaşam ve bitki habitatı ve toprak sağlığı dahil ormanın yararlarının ve işlevlerinin, sürdürülebilir olduğunu ve korunduğunu garanti etmektedir.

FPC orman koruma sertifikasyon programı da sürdürülebilirlik hedefi ile yönetilen orman alanlarını tanımlamaktadır. Sürdürülebilir ormancılık faaliyetlerinin üç ayağı bulunmaktadır: ekonomik, ekolojik ve sosyal. Sertifikasyon aynı zamanda, yönetimin gelecekteki ormanın değerini düşürmemesini ve yerel halk için güçlük yaratmamasını sağlamaktadır. FPC orman koruma belgesi de kesinlikle gönüllülük esasına dayanmaktadır.

Bu programlar sayesinde tüketicilere, satın aldıkları ürünün belli standartları karşılaması sağlanmış olmaktadır. Orman sertifikasyonu, belli bir orman yönetiminin, belli bir standarda göre, bağımsız ve tarafsız bir değerlendirmesini ifade etmektedir. Ahşap bazlı bir ürün üzerindeki bir logo veya etiket, tüketicileri, bu ürünü üretmek için kullanılan ahşabın sertifikalı bir ormandan sağlandığını garanti etmektedir.

Kuruluşumuz üretici firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile orman koruma belgelendirme hizmetleri vermektedir.