Orman Koruma Sistemi Konusunda Merak Edilenler

Sorumlu Kereste Tedariki


Sorumlu kaynak kullanımı, tedarik zinciri üzerinde riski yönetmek ile ilgili bir kavramdır. Tüm sektörler için geçerli olan bu kavram, kereste dahil karmaşık, uluslararası tedarik zincirlerine sahip olan sektörlerde özellikle önemlidir.

Sorumlu Kereste Tedariki

Ahşap sektöründe, Avrupa Birliği ülkelerinde yürürlükte olan yasal düzenlemeler uyarınca, yabancı ülkelerden gelen ahşabın yasa dışı olarak temin edilmemesini sağlamak için işletmeler gerekli titizliği göstermek zorundadır. Ancak sorumlu kaynak kullanımı, yasal yükümlülükleri yerine getirmekten daha fazlasıdır. Birçok sektörde olduğu gibi, kereste satın alırken işletmeler, bu kararın modern köleliğe veya ormansızlaşmaya katkıda bulunmadıklarını bilmek zorundadır.

Bu sektör, hem resmi kuruluşlar hem de sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmaktadır ve bu çabalar sayesinde, kerestenin büyük çoğunluğu yasal olarak elde edilmektedir. Bugün Avrupa Birliği ülkelerine gelen kereste ürünlerinin yüzde 90’ından fazlası belgeli kaynaklardan gelmektedir.

Bugün, ister sertifika, ister üçüncü taraf denetimi ile tedarik zincirindeki riski belirlemek ve kaldırmak için kullanılan bir dizi araç bulunmaktadır. Orman Koruma Konseyi (FPC) tarafından geliştirilen belgelendirme programı da bu araçlardan biridir.

Mobilya sektörü, sertifikalı ürünlere olan talepte lider konumdadır ve sorumlu kereste tedarikine gönülden bağlıdır. Buna göre, sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen ahşap veya ahşap esaslı ürünlerden üretilen mobilya veya mobilya bileşenlerine olan talep gittikçe artmaktadır.

Kuruluşumuzda gerçekleştirilen test, analiz, ölçüm, değerlendirme ve belgelendirme çalışmalarında, ulusal ve uluslararası standartlara ve yürürlükte olan yasal düzenlemelere uyulmaktadır. Bu kapsamda üretici firmaların çabalarına katkı sağlamak amacı ile kuruluşumuz, orman koruma belgelendirme hizmetleri vermektedir.