Orman Yangınları ve Yangını Önleme


Bir orman yangını için üç unsur çok önemlidir: yakıt, oksijen ve ısı. İtfaiyeciler genellikle bu kombinasyonu yangın üçgeni olarak adlandırmaktadır. Sıcak bir günde, kuraklık koşulları zirve yapar ve bir kıvılcım, yıkıcı sonuçları olan büyük bir orman yangınıma mal olabilir. Orman yangınlarının çoğu insanların bir dikkatsizliği ile başlar. Başlayan orman yangınlarının yüzde 84’ü, sönmemiş kamp ateşleri, yanan sigara izmaritleri, yanlış yakılan ateş ve kundakçılık yüzünden olmaktadır. İnsanların sorumlu olduğu yangınlar, çok büyük maliyetlere ve kayıplara neden olmaktadır.

Orman Yangınları ve Yangını Önleme

Orman yangınlarının, nehirler, göller ve akarsular gibi yüzey sularının kalitesi üzerinde ani ve uzun vadeli etkileri olmaktadır. Orman yangınlarının en dikkat çeken etkisi yağmur suyu akışıdır. Bitki örtüsü kaybedildiği zaman, toprak hidrofobik hale gelir ve su emilimini engeller. Suyun bu şekilde emilmemesi yüzünden, enkaz ve tortular daha büyük su kütlelerine taşınmakta ve değerli su kaynakları daha fazla kirlenmektedir. Yangın sonrası ani seller ciddi bir tehdit haline gelir ve topraktaki ağır metaller su yollarına sızmaya başlar.

Bir orman yangını, meydana geldiği yılın sıcaklığına ve zamanına bağlı olarak, bitki örtüsünü önemli ölçüde etkilemektedir. Alevler birçok hayvanın besin kaynağını ve yuvasını tahrip ederek hayatta kalmalarını tehdit etmektedir. Yanmayan ancak alevlerden zarar gören bitkiler ve ağaçların dirençleri düşmekte ve mantarlara ve böceklere karşı daha daha hassas olmaktadır.

Bir orman yangını önlemenin ilk adımı, yangını asla gözetimsiz bırakmamaktır. Birçok doğal afetin aksine, orman yangınlarının çoğu önlenebilir. Orman yangınlarının çevresel ve ekonomik maliyetleri, uzun yıllar süren bir etkiye sahiptir. Dikkatli davranarak, önleyici tedbirler alarak ve yangınları sorumlu bir şekilde izleyerek, yangınların yıkıcı etkilerinden kaçınılabilir.

Orman yangınları doğanın bir parçasıdır. Ekosistemlerin şekillenmesinde, yenileme ve değişimin bir aracı olarak hizmet etmektedir ve kilit rol oynamaktadır. Ancak yangınlar çoğu zaman doğayı tahrip etmekte ve havayı, insan sağlığına zararlı emisyonlarla kirletmektedir. Aynı zamanda yangın, önemli bir sera gazı olan karbondioksiti atmosfere salmaktadır.

Kuruluşumuz üretici firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile orman koruma belgelendirme hizmetleri vermektedir.