Orman Koruma Sisteminin Kazançları Nelerdir?

Logo Kullanımı


İklimin dengede tutulması, karbondioksitin emilmesi, oksijenin serbest bırakılması ve su kaynaklarının düzenlenmesi ve kalitesinin iyileşmesi hep ormanlar sayesinde olmaktadır. Ayrıca ormanlar, karasal canlı türlerinin büyük bir kısmına ev sahipliği yapmaktadır. Kısaca ormanlar birçok doğal sistemin çalışmasını sağlayan zengin bir yaşam çeşitliliği sunmaktadır.

Logo Kullanımı

Diğer taraftan yakıt, gıda, ilaç ve inşaat malzemelerine bağlı olarak ormanların çevresinde bir milyardan fazla insan yaşamaktadır ve günlük yaşamda kullanılan birçok malzeme ormanlardan tedarik edilmektedir. Yapılan tahminlere göre ahşap ürünlere yönelik küresel talep, önümüzdeki otuz yılda üç katından fazla artacaktır. Ancak insan kaynaklı faaliyetler, şimdiden dünya ormanlarının yaklaşık yüzde 40’ının yok olmasına neden olmuştur. Bu durum artan bir hızla devam etmektedir. Her saniye yaklaşık bir futbol sahası büyüklüğündeki bir orman alanı yok olmaktadır. Bu bakımdan ormanları korumak ve eski haline döndürmek, hiç bu kadar acil olmamıştır.

Solunan havadan kullanılan ahşaba kadar hayatta kalmak için insanlar ormanlara bağımlıdır. Ormanlar, hayvanlar için yuva, insanlar için geçim kaynağı olmaktadır. Su havzalarının korunması, toprak erozyonunun önlenmesi ve iklim değişikliği etkilerinin hafifletilmesi hep ormanlar sayesinde olmaktadır.

Bu bakımdan Orman Koruma Konseyi (FPC) gibi uluslararası kuruluşlar tarafından geliştirilen sertifikasyon programları son derece önemlidir. Bu programlara uyan işletmelerin ürünleri üzerinde, orman koruma etiketleri bulunmaktadır ve bu etiketler, ürünlerin sürdürülebilir orman kaynaklarından elde edilen hammaddelerden üretildiğini ve üretici firmaların sorumluluk duygusu ile hareket ettiklerini kanıtlamaktadır.

Tüketiciler bu etikete güvenmektedir ve gerekirse fazla ödeme yapmaya hazırdır.Firmalar bu logoyu kullanmakla, tüketicilere, sürdürülebilir kimlik bilgilerini göstermiş olmaktadır. Ormansızlaşma, insanlara ve doğaya yönelik en büyük tehdittir.

Bugün küresel orman örtüsü kaybının üçte ikisi, ekosistem hizmetlerinin tahrip edildiği tropik ve subtropik bölgelerde meydana gelmektedir. Sertifikasyon hizmetlerinin yaygınlaşması ile bu kötü gidişin önüne geçilmesi ve kaybedilen alanların yenide ormanlaştırılması hedeflenmektedir. Bu da ancak sorumlu davranan tüketicilerin bu logoya göstereceği ilgi ile sağlanabilir.

Kuruluşumuz üretici firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile orman koruma belgelendirme hizmetleri vermektedir.