Orman Koruma Sisteminin Kazançları Nelerdir?

Elyaf Değer Zinciri


Ormanlar yeryüzünde yaşam için büyük öneme sahiptir. Ormanlar hem dünyadaki karasal biyoçeşitliliğin çoğunu elinde bulundurmakta hem de su döngülerini düzenledikleri, temiz hava sağladıkları ve toprağı erozyondan korudukları için önemli ekosistem hizmetleri sağlamaktadır. Ancak çeşitli insan faaliyetleri, endişe verici bir hızda ormanları yok etmektedir.

Elyaf Değer Zinciri

Ormansızlaşmanın başlıca nedenleri, tarımsal genişleme ve artan nüfusun değişen beslenme tercihleridir. Ormansızlaşma bu şekilde devam ettiği takdirde, yeri doldurulamaz bir biyoçeşitlilik kaybına yol açacak, iklim değişikliğini hızlandıracak ve insanların geçim ve refahı üzerinde olumsuz etkiler yaratmaya başlayacaktır.

Bugün artık birçok işletme çevrenin ve toplumun refahı için dünyadaki ormanları korumanın önemini kabul etmektedir. İşletmeler, ormansızlaşmaya karşı mücadelede hammadde tedarik zincirlerine ve faaliyet yöntemlerine daha fazla odaklanmaktadır.

Elyaf değer zinciri dendiği zaman, kağıt mendilden baskı kağıdına ve kartona kadar çok çeşitli ürünler için hamur kaynağı olan ambalaj, kağıt ve hijyen sektörlerini kastedilmektedir. Bugünün bilinçli insanları, şirketlerden çevreyi korumak için daha fazlasını yapmalarını beklemekte ve bir ürünü satın almadan önce ürün hakkındaki bilgileri giderek daha fazla kontrol etmektedir.

Sürdürülebilir orman yönetimi uygulamaları, bu arada Orman Koruma Konseyi (FPC) tarafından geliştirilen orman koruma belgelendirme programı, ambalaj ve kağıt sektörlerinin sorumlu kaynak kullanımına olan bağlılıklarını vurgulamalarına ve marka itibarlarını arttırmalarına olanak tanımaktadır.

Ambalajlama açısında, atılan plastik kirleticiler ekosistemler ve potansiyel olarak insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Tüketiciler çevreye duyarlı hale geldikçe ve işletmeleri ve ambalaj standartlarını dikkate aldıkça, şirketler daha sorumlu bir şekilde kaynak, üretim ve paketleme yapmak zorunda kalmaktadır.

Kağıt ve ambalaj şirketleri, ürünlerinin sorumlu bir şekilde tedarik edildiğinin yanı sıra yenilenebilir, yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir olduğunu kanıtlamak ihtiyacındadır. Yüksek çevresel kimlik bilgilerini göstermeleri için FPC belgesi bir fırsat olmaktadır. Bu belge sayesinde şirketler hem sürdürülebilir kaynaklardan kaynak sağlama hem de yenilikçi ambalaj tasarımına odaklanma stratejilerine dahip olmaktadır. Bu şekilde doğal olarak sektörlerinde benzersiz bir rekabet avantajı yaratmaktadır.

Kuruluşumuz üretici firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile orman koruma belgelendirme hizmetleri vermektedir.